SZEMÉLYI JÖVEDELEMADÓ (SZJA.)
Nagyon leegyszerűsítve, ha drágábban sikerül eladnunk az ingatlanunkat, mint ahogy vettük azt, úgy felmerülhet, hogy a haszon után adófizetési kötelezettségünk keletkezik. A részleteket az alábbiakban fejtjük ki
A bevétel
Az adó alapjául szolgáló jövedelem (haszon) megállapítása során a kiindulási pont annak a bevételnek a meghatározása, amely az ingatlan értékesítéséből származik. A személyi jövedelemadóról szóló törvény értelmében, ingatlan átruházásából származó bevétel minden olyan bevétel, amelyet a magánszemély az átruházásra tekintettel megkap. E tekintetben nincsen jelentősége annak sem, hogy a vevő a vételárat esetleg részletekben fizeti meg, hiszen a törvény rendelkezése alapján az ügyletből származó jövedelmet azon a napon kell megszerzettnek tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést a földhivatalhoz benyújtották.
Az ingatlan megszerzésére fordított összeg, az értéknövelő beruházások és az átruházással kapcsolatos kiadások
A bevételt, a jövedelemadó megállapításához, a törvényben meghatározott elemekkel csökkenteni kell. Így levonandó a bevételből az ingatlan megszerzésére fordított összeg és az ezzel összefüggő más kiadások, az értéknövelő beruházások és az átruházással kapcsolatos kiadások. Ezeket a tételeket számlával kell igazolni.
Magánszemélyek egymás közötti ingatlan adásvételi ügylete esetén a megszerzésre fordított összeg a szerződés szerinti érték, azaz gyakorlatilag a vételár. Értéknövelő beruházásnak minősül az ingatlan szokásos piaci értékét növelő ráfordítás, azzal, hogy ilyen ráfordításnak minősül az az igazolt kiadás is, amely ingatlan átruházása esetében az átruházást megelőző 24 hónapon belül és az átruházásról szóló szerződés szerinti bevételnek az 5 százalékát meghaladó mértékben az ingatlan állagmegóvása céljából történt.
Az „ötéves szabály”
Az Szja. törvény szerint, lakás átruházása esetén, az adó alapjául szolgáló összeg, a főszabály szerint számított összeg:
– 100 százaléka a megszerzés évében és az azt követő évben,
– 90 százaléka a megszerzés évét követő második évben,
– 60 százaléka a megszerzés évét követő harmadik évben,
– 30 százaléka a megszerzés évét követő negyedik évben,
– 0 százaléka a megszerzés évét követő ötödik és további évben.
Ebből következően tehát, amennyiben idén eladjuk a legalább 5 éve megszerzett, lakásnak, vagy lakóháznak minősülő ingatlanunkat, akkor már nem is kell adóköteles jövedelem keletkezésével számolnunk és személyi jövedelemadó fizetési kötelezettségünk sem merül fel.
Az adó mértéke, valamint az adókötelezettség teljesítése
A számított jövedelem után fizetendő adó mértéke 2016-ban, a fentiek szerint meghatározandó adóalap 15 százaléka. Az ingatlan átruházásából származó jövedelem után az adót a magánszemélynek a rendes éves adóbevallásában kell megállapítania és az adóbevallás benyújtására előírt határidőig kell megfizetnie, azaz egy 2016. évben történt adásvétel esetén 2017. májusában.
Figyelmeztetések
A jelen menüpont alatt ismertetett információk kizárólag tájékoztató jellegűek és nem teljeskörűek. Nem tekintendők jogi tanácsadásnak, ezért a honlapon foglaltak téves értelmezéséből, illetve esetleges jogszabályi változásokból eredő felelősséget teljes egészében kizárjuk. Egyedi jogi kérdésekre, problémákra csak kizárólag az ügy pontos megismerését, valamint megbízási szerződés megkötését követően tudunk megoldást nyújtani.