AZ ADÁSVÉTELI SZERZŐDÉS ELŐKÉSZÍTÉSE
Mi a teendő eladóként, ha a vevő ragaszkodik a saját ügyvédjéhez? A vevő ügyvédje kinek az érdekében jár el?
Általános gyakorlat, hogy az adásvételi szerződést elkészítő ügyvédet költségét a vevő állja. Ennek megfelelően az is általános, hogy ő keresi és bízza meg a szerződést készítő ügyvédet. A felek természetesen ettől eltérően is megállapodhatnak. Az okiratszerkesztő ügyvéd egyébként nem a vevőt, vagy az eladót képviseli az ingatlan adásvétel során. Az ügyvéd feladata, hogy az ingatlan adásvétel jogszerű, mindkét fél érdekeinek megfelelő lebonyolításában segítséget nyújtson. Természetesen az eladó saját ügyvédet is megbízhat, hogy az okiratszerkesztő ügyvéd által készített tervezetet leellenőriztesse. Ügyfeleink részére javasolni is szoktuk, hogyha az eladói oldalon állnak, akkor is vegyenek igénybe ingatlanjogászt, hiszen egyértelműen a jogügylet biztonságát szolgálja, ha több jogász is közreműködik egy ingatlanügyben.
Milyen esetekben lehet szükség előszerzősére?
Előszerződés akkor jön létre, ha a felek abban állapodnak meg, hogy egy későbbi időpontban egymással szerződést kötnek, és megállapítják e szerződés lényeges feltételeit. Erre azokban az esetekben szokott sor kerülni, ha a végleges szerződés megkötését valami akadályozza. Például az ingatlant még át kell minősíttetni, építés alatt áll, hagyatéki eljárás tárgyát képezi, stb. Ezek mellett maguk a felek is bármely más olyan feltételt kitűzhetnek, amelynek bekövetkezése esetén meg kívánják kötni a végleges szerződést, elmaradása esetén pedig nem. Az előszerződést még nem nyújtják be a földhivatalhoz, az nem kerül feltüntetésre a tulajdoni lapon, és gyakran nem is ügyvéd előtt kötik a felek. Gyakori tévedés, hogy a felek azt hiszik, hogy amíg a teljes vételár nincs kifizetve, addig ők csak előszerződést kötöttek. Az előszerződés mindig valamely feltételhez köti a végleges szerződés megkötését. Ha a felek között a szerződés ügyvéd előtt jön létre, a felek minden kérdésben megegyeztek, és csupán a fizetés történik részletekben, akkor a felek által aláírt irat már maga a végleges ingatlan adásvételi szerződés.
A végleges szerződést tehát már kötelező ügyvéd előtt kötni. Ennek hiányában a szerződés nem képezheti földhivatali eljárás alapját. A végleges ingatlan adásvételi szerződés az az irat tehát, amely a tulajdonjog átruházásának menetét rendezi, ebben kerül rögzítésre a felek és az ingatlan minden szükséges adata, a vételár, a fizetés ütemezése, a birtokbaadás menetének meghatározása. Jogilag a végleges ingatlan adásvételi szerződéssel indul a tulajdonjog átruházása. A szerződés azonnal benyújtásra kerül az illetékes földhivatalhoz, így az eljárás megindulása rögtön megjelenik a tulajdoni lapon is. Ez kellő jogi védelmet nyújt a vevőnek. Az eladót sem érheti hátrány, hiszen a tulajdonjog átszállására csak a teljes vételár kifizetését követően kerülhet sor. Mindeddig az eladó marad az ingatlan tulajdonosa. Azért, hogy a vételár kifizetését követően a vevő tulajdonjog bejegyzése se kerülhessen veszélybe, a külön okiratba foglalt tulajdonjog bejegyzési engedélyt már az ingatlan adásvételi szerződés aláírásakor letétbe veszi az ügyvéd, amelyet csak és kizárólag azt követően jogosult kiadni a vevőnek, vagy benyújtani a földhivatalhoz, ha az eladó részére a vételár teljes egészében megfizetésre került.
Milyen adatokra van szükség az adásvételi szerződés előkészítéséhez?
Az ingatlan adásvételi szerződés megszerkesztése előtt, az erre szolgáló formanyomtatványon kérjük be az ügyfelektől a szükséges adatokat.
Az adásvételi szerződésnek tartalmaznia kell a következőket:
- a felek családi és utónevét, a születési családi és utónevét, születési helyét és idejét, anyja nevét, lakcímét, továbbá a személyi azonosítóját,
- ha valamelyik fél nem természetes személy (pl. cég) akkor elnevezését, székhelyét, a statisztikai számjellel rendelkező szervezet megnevezését, statisztikai azonosítóját,
- az ingatlan pontos megjelölését (település neve, helyrajzi szám) és az érintett tulajdoni hányadot,
- az érintett jog vagy tény pontos megjelölését (pl.: tulajdonjog, haszonélvezet, vételi jog stb.)
- a jogváltozás jogcímét, (pl.: adásvétel, ajándékozás)
- a felek megállapodását,
- a bejegyzett korábbi jogosult bejegyzést engedő nyilatkozatát, (ez azonban az adásvételtől külön nyilatkozatban is megtehető)
- a felek állampolgárságra vonatkozó nyilatkozatát.
Az ügyvéd közreműködésével készült ingatlan adásvételi szerződés földhivatali bejegyzés alapjául akkor szolgálhat, ha tartalmazza a keltezés helyét és idejét és az ügyvéd ellenjegyzését.
Több lapból álló okirat esetén a szerződő felek és az ellenjegyző ügyvéd kézjegyét minden lap tartalmazza.
Ha az okiratot a fél helyett meghatalmazott írja alá, csatolni kell a meghatalmazást is, amelyet ugyanolyan alakszerűségekkel kell ellátni (jellemzően ügyvédi ellenjegyzéssel), mint a bejegyzés alapjául szolgáló okiratot.
Hogyan történik az ingatlan adásvétel lebonyolítása? Mennyi időt vesz igénybe?
A szerződés előkészítése a legtöbb esetben néhány munkanapot vesz igénybe. Ezután a szerződés tervezetét e-mailen megküldjük előzetes áttanulmányozásra és véleményezésre a feleknek. Az észrevételek visszaérkezését követően elkészítjük a végleges verziót, időpontot egyeztetünk a felekkel a szerződés aláírására. Ha az ügy hosszabb előkészítést kíván (pl. valamilyen teher töröltetése miatt), akkor Ügyfeleinket tájékoztatjuk arról, hogy ez hozzávetőlegesen mennyi idővel növeli meg az ügymenetet. A szerződés aláírása és a hozzá kapcsolódó feladatok (a személyi okmányok lemásolása, a szöveg megmagyarázása, adatok egyeztetése, adójogi tájékoztatás stb.), általában 1 – 1,5 órát vesz igénybe.
Figyelmeztetések
A jelen menüpont alatt ismertetett információk kizárólag tájékoztató jellegűek és nem teljeskörűek. Nem tekintendők jogi tanácsadásnak, ezért a honlapon foglaltak téves értelmezéséből, illetve esetleges jogszabályi változásokból eredő felelősséget teljes egészében kizárjuk. Egyedi jogi kérdésekre, problémákra csak kizárólag az ügy pontos megismerését, valamint megbízási szerződés megkötését követően tudunk megoldást nyújtani.